1 kursustimer i Revisions- og erklæringsområdet
Der ses en tydelig indikation på, at mængden af assistance og erklæringer øges år efter år, med opstilling efter ISRS 4410. Derfor vil underviser Niklas Tullberg Hoff gennemgå de mest væsentlige spørgsmål, omhandlende assistance. Der er i praksis en del usikkerhed fra revisor, når man skal lave en assistanceerklæring, og der bliver derfor gået i dybden med nogle af de krav der stilles til revisor.
Vores kurser er primært rettet mod revisorer i forbindelse med deres obligatoriske efteruddannelse. Kurserne kan dog være yderst relevante og egnede for virksomhedsejere, administrative medarbejdere eller andre med særlig interesse indenfor området.
Første lektion omhandler revisorloven, hvor vi skal være opmærksomme på, at der kun er nogle få paragraffer her, som er relevante for assistance om erklæringer med opstilling efter ISRS 4410. Der ses yderligere på assistancer med og uden sikkerhed, samt hvilke paragraffer der gælder for begge assistancer. Gennem lektionen er der medbragt eksempler på erklæringer, som både redegør for gode formuleringer og fejl. Lektionen rundes af med en gennemgang af hvilke titler der må afgive erklæringer, samt hvilke gøremål de forskellige titler kan have.
Anden lektion omhandler revisornævnet, hvilket for nogle kan virke atypisk, men underviser Niklas Tullberg Hoff har medbragt dette emne, da der stadig er en risiko for at komme i revisornævnet, selvom man afleveret en assistanceerklæring med opstilling. Disse erklæringer uden sikkerhed kan også indbringes for revisornævnet, og bliver det også ofte. Hertil er der medbragt en lang række eksempler, som viser hvordan revisorer får afgørelser mod sig, da de ikke har lavet deres arbejde godt nok i forbindelse med assistanceerklæringer. Lektionen omhandler yderligere nogle af de formuleringer der kan benyttes, samt hvordan disse begreber kan virke misvisende.
Emnet dokumentation belyser revisors krav til dokumentation, når der laves erklæringer uden sikkerhed. I praksis har der været en del usikkerhed om hvorvidt man overhovedet er forpligtiget til at foretage sig noget, hvilket der gennem denne lektion vil komme afklaring på. Lovgivningen på området, omhandlende erklæringer, er indskrænket, og det er derfor kun ISRS 4410 der gælder om erklæringer. Denne standard har nogle specifikke krav til dokumentation, og disse vil blive gennemgået i en række forskellige situationer og opgaver.
Sidste lektion handler om fravalg af revision, hvor de forskellige betingelser der gælder, for at kunne fravælge en revision, og give erklæringer uden sikkerhed. Der bliver i den anledning også gennemgået de 'nye' regler for holdingselskaber. Der afsluttes med en række gode råd og overvejelser omhandlende omregistrering af IVS selskaber, samt hvor man som revisor skal være særligt opmærksom.
Registreret Revisor Niklas Tullberg Hoff
Registreret revisor Niklas Tullberg Hoff, er født i 1981 og registreret revisor fra 2012. Niklas har desuden en baggrund som Cand.merc.aud. og har arbejdet 3 år som faglig konsulent hos FSR – danske revisorer. Niklas foretager stadig en del undervisning af øvrige statsautoriserede og registrerede revisorer i forbindelse med den obligatorisk efteruddannelse alle godkendte revisor skal have.