Med dette kursus får du en grundig introduktion til at arbejde med projekter i Microsoft PowerPoint.
Gennem kurset vil du få en grundtig forståelse af PowerPoint, hvordan man opretter og strukturerer præsentationer, samt hvordan man benytter dette værktøj i praksis. Dette visuelle værktøj kan bruges på tværs af platforme og give det rigtige visuelle udtryk til dine præsentationer.
Kurset vil bl.a. gennemgå:
Hos mange har PowerPoint været et værktøj man har kendt i mange år, og evt. også benyttet. Men selve brugen og finjusteringen af præsentationerne har måske ikke været helt i skabet, og derfor set som noget kun design-uddannede kan bruge.
Heldigvis ser det helt anderledes ud i dag, og PowerPoint er i dag et grafisk værktøj benyttet i mange virksomheder, da det er meget brugervenligt og let at navigere i. Det kan selvfølgelig stadig være en udfordring at begå sig i, men hvis man bruger programmet oftere vil man hurtigt komme ind i den meget intuitive tankegang der er bag programmet.
Denne introduktion får du i dette kursus, hvor instruktør Frank Jensen vil sørge for at klæde dig på med den viden og værktøjer, der er nødvendige, for at kunne arbejde med præsentationer i PowerPoint.
Efter kurset vil du kunne oprette dine egne visuelt smukke præsentationer, der formår at benytte de rigtige virkemidler på de rigtige tidspunkter, for at underbygge lige netop din pointe. Du vil få de nødvendige værktøjer til at kunne bruge PowerPoint på en daglig basis.
Kurset er for dig er helt ny i brugen af Microsoft PowerPoint eller har minimalt kendskab til programmet.
Få øjeblikkelig adgang til et konstant voksende kursusudvalg, som løbende opdateres med nye kurser i takt med lovændringer og nye tiltag. Som medlem kan du tilgå over 200 kurser udbudt af landets allerbedste undervisere.
Ja, e-læring eller tilsvarende IT-baseret undervisning kvalificerer sig som efteruddannelse.
Ja, som medlem kan du gennemføre over 175 kurser og få ubegrænset adgang til alle vores spændende features over 12 måneder. Du kan desuden tage samtlige kurser uanset hvor du befinder dig, så du hverken er afhængig af tid eller sted.
Det hurtige svar: Ja, det gør du.
Ja, af bekendtgørelsen om efteruddannelse af revisorer (BEK nr 856 af 21/08/2019) fremgår det at: ” E-learning eller tilsvarende IT-baseret undervisning kvalificerer som efteruddannelse, såfremt det faglige niveau og den tidsmæssige udstrækning kan dokumenteres.” Læs bekendtgørelsen ved at følge dette link: Bekendtgørelse af 2019 om obligatorisk undervisning
Vores system registrerer først og fremmest, at du har set alle lektioner i det pågældende kursus. Når du har gennemført dette, får du adgang til en afsluttende test bestående typisk af mellem 10-20 multiple-choice spørgsmål. Når du har bestået testen efter x antal forsøg, skal du bekræfte på tro og love, at du har set hele kurset, hvorefter du får udleveret dit kursusbevis samt tilhørende point.
Som medlem skal du ikke betale for hvert enkelt kursus, da de er inkluderede i medlemskabet. Du kan altså optjene alle 120 kursustimer, nemt og enkelt.
Ja, vores undervisere er forpligtede til at opdatere deres kurser, når det er nødvendigt. Vi er hele tiden på forkant med nye regler, love og tiltag, så du altid er sikret opdateret undervisning af højeste kvalitet.
Ja, vi modtog vores ISO 27001:2002 certifikat d. 18-04-2024.
ISO 27001 er en internationalt anerkendt standard for informationssikkerhedsstyring. Certificeringen dokumenterer, at vi har implementeret et robust sikkerhedssystem, der beskytter både interne og klientspecifikke oplysninger. Denne standard stiller krav til, at vi løbende identificerer, evaluerer og behandler sikkerhedsrisici forbundet med de data, vi håndterer.
Det betyder, at når du vælger os som e-læringspartner, vælger du en garanti for omhyggelighed og integritet i datahåndteringen.