DigiNews Maj 2024

Antal kursuspoint:
0

Velkommen til DigiNews - vores nye nyhedskanal for de vigtigste juridiske nyheder på det digitale område. Charlotte Bagger Tranberg er fast vært på programmet.

Charlotte vil i hvert program se på nogle faste afgørelser og domme, både fra datatilsynet og andre europæiske tilsynsmyndigheder samt domme fra domstolene og også EU-domstolen. Charlotte vil blandt andet kigge ind i nogle af de vejledninger, der kommer i forhold til teknologier og alt det nye lovgivning, som skal introduceres på det her område.

DigiNews vil bringe dig tættere på aktuel viden, brancheindsigter og praktiske råd, så man kan holde sig opdateret på branchens seneste trends og tendenser. Dette kan omfatte analyser, case studies og ny litteratur.

Anderledes fra efteruddannelseskurserne på Advo- og Revikurser, vil News-formatet ikke give efteruddannelsespoint, så vi har frihed til at udforske uden begrænsninger. Derfor kan vi tilbyde en kontinuerlig strøm af information og indsigter - hvor aktualitet er endnu mere i fokus!

  • Ubegrænset adgang til alle kurser
  • Adgang til alle kommende kurser
  • Betaling hver år
  • Bindingsperiode på 12 måneder
Køb adgang
  • Ubegrænset adgang til bogholderpakken
  • Adgang til kommende kurser
  • Betaling hvert år
  • Bindingsperiode på 12 måneder
Køb adgang
Charlotte Bagger Tranberg
Charlotte Bagger Tranberg er uddannet Cand.Merc.Jur. fra Aalborg Universitet og har arbejdet intensivt med persondataret og digitalisering i mere end 20 år. Hun erhvervede i 2006 sin ph.d. i persondataret, og er i dag en af Danmarks førende eksperter inden for persondataret og digitalisering. Charlotte rådgiver inden for alle områder af persondataretten, herunder om behandling af personoplysninger i komplekse systemer eller ved anvendelse af nye teknologier, som fx AI, Big Data og biometri, hvor persondataretten indgår i en bredere digital kontekst. Ud over rollen som CEO og founder i Lex Futura er Charlotte Bagger Tranberg ansat på deltid som Director, Digital Compliance hos Cookie Information.

Andre kurser inden for:

Antal kurser:
#
DigiNews Juni 2024
Antal kursuspoint:
0
Underviser:
Charlotte
...
DigiNews Maj 2024
Antal kursuspoint:
0
Underviser:
Charlotte
...
DigiNews April 2024
Antal kursuspoint:
0
Underviser:
Charlotte
...
ReviNews Januar 2024
Antal kursuspoint:
0
Underviser:
Henrik
...
DigiNews November 2023
Antal kursuspoint:
0
Underviser:
Charlotte
...
ReviNews Maj 2024
Antal kursuspoint:
0
Underviser:
Henrik
...
ReviNews Marts 2024
Antal kursuspoint:
0
Underviser:
Henrik
...
ReviNews November 2023
Antal kursuspoint:
0
Underviser:
Henrik
...
DigiNews Marts 2024
Antal kursuspoint:
0
Underviser:
Charlotte
...
ReviNews April 2024
Antal kursuspoint:
0
Underviser:
Henrik
...
DigiNews Januar 2024
Antal kursuspoint:
0
Underviser:
Charlotte
...
ReviNews Februar 2024
Antal kursuspoint:
0
Underviser:
Henrik
...

Alle vores kursuskategorier

Få øjeblikkelig adgang til et konstant voksende kursusudvalg, som løbende opdateres med nye kurser i takt med lovændringer og nye tiltag. Som medlem kan du tilgå over 200 kurser udbudt af landets allerbedste undervisere.

Ofte stillede spørgsmål

Er online undervisning godkendt som obligatorisk efteruddannelse til revisorer?

Ja, e-læring eller tilsvarende IT-baseret undervisning kvalificerer sig som efteruddannelse.

Kan jeg tage alle mine kurser på én gang?

Ja, som medlem kan du gennemføre over 175 kurser og få ubegrænset adgang til alle vores spændende features over 12 måneder. Du kan desuden tage samtlige kurser uanset hvor du befinder dig, så du hverken er afhængig af tid eller sted.

Optjener jeg kursustimer via online-kurser?

Det hurtige svar: Ja, det gør du.
Ja, af bekendtgørelsen om efteruddannelse af revisorer (BEK nr 856 af 21/08/2019) fremgår det at: ” E-learning eller tilsvarende IT-baseret undervisning kvalificerer som efteruddannelse, såfremt det faglige niveau og den tidsmæssige udstrækning kan dokumenteres.” Læs bekendtgørelsen ved at følge dette link: Bekendtgørelse af 2019 om obligatorisk undervisning

Hvordan sikrer I, at kurserne lever op til efteruddannelseskravet?

Vores system registrerer først og fremmest, at du har set alle lektioner i det pågældende kursus. Når du har gennemført dette, får du adgang til en afsluttende test bestående typisk af mellem 10-20 multiple-choice spørgsmål. Når du har bestået testen efter x antal forsøg, skal du bekræfte på tro og love, at du har set hele kurset, hvorefter du får udleveret dit kursusbevis samt tilhørende point.

Hvad koster kurserne?

Som medlem skal du ikke betale for hvert enkelt kursus, da de er inkluderede i medlemskabet. Du kan altså optjene alle 120 kursustimer, nemt og enkelt.

Opdaterer i kurserne løbende?

Ja, vores undervisere er forpligtede til at opdatere deres kurser, når det er nødvendigt. Vi er hele tiden på forkant med nye regler, love og tiltag, så du altid er sikret opdateret undervisning af højeste kvalitet.

Er I ISO-certificeret?

Ja, vi modtog vores ISO 27001:2002 certifikat d. 18-04-2024.

ISO 27001 er en internationalt anerkendt standard for informationssikkerhedsstyring. Certificeringen dokumenterer, at vi har implementeret et robust sikkerhedssystem, der beskytter både interne og klientspecifikke oplysninger. Denne standard stiller krav til, at vi løbende identificerer, evaluerer og behandler sikkerhedsrisici forbundet med de data, vi håndterer.

Det betyder, at når du vælger os som e-læringspartner, vælger du en garanti for omhyggelighed og integritet i datahåndteringen.